Mööblidisaini maailma sukeldudes on selgelt paista, kuidas ajad minevikust kujundavad tänapäeva stiile. Diivanite teekond alates 1960. aastatest kuni 1980. aastate retrohõnguni ja seejärel tänapäeva kaasaegse disainini, pakub kütkestavat ülevaadet personaalsetest eelistustest, tehnoloogiast ning kultuurilistest muutustest.
Vaatame ja meenutame, kuidas diivanite stiilid on läbi aegade muutunud ning millised tegurid on disaine mõjutanud.
1960.-1980. aastad: vabadus eksperimenteerida
Eestis võeti 1960. aastate algul julgelt kasutusele Läänes levinud uudsed mööblitüübid. Uudse mööbli vormides oli palju välismaistelt disaineritelt laenatut – üle võeti kujunduselemente 1950. aastate voolujoonelisest modernismist (pulkjalad, istmete kaarjad ja nõgusad vormid). Seejärel, 1960. aastate lõpul, jõudis Eestisse popkunst, mis tõi mööblidisaini atraktiivseid supergraafilisi kujundeid ja värve. 1970. aastate lõpul äratas suurenenud ajaloohuvi ka ajaloolise mööbli – põhiliselt keskaegse ja talupoegliku pärandi – restaureerimise vaimustuse. Selline eksperimenteerimine ning uue-vana kombineerimine kestis mõned aastakümned.
Seejärel, 1980. aastatel, võeti pehme mööbli kujundamisel kasutusele suure seeria põhimõte. Unifitseeritud elementidest loodi terve seeria pehme mööbli esemeid, millest sai moodustada istemööbli gruppe – üksikutest tugitoolidest kuni nurgadiivaniteni. Nii oli võimalik väikeste tootmiskuludega rahuldada paljude tarbijate soove. Üks suund pehme mööbli kujundamisel oli juba tootmises olevate mudelite moderniseerimine: lihtsate kujunduslike ja tehnoloogiliste võtetega kavandati ühele põhimudelile mitu erinevat kuju. Seda tööd tehti tulemusrikkalt koos mööblitisleritega ja nii saadi tööstust mittekoormavalt kolm-neli mudelit.
Uue pehmendusmaterjali vahtpolüuretaani kasutuselevõtt avardas arhitektide võimalusi kujundusliku külje, funktsionaalsete omaduste ja istemugavuse parandamiseks. Projekteerimisel võimaldas see arvestada rohkem inimeste füsioloogiat ja tagada istumisel tõeline puhkus.
Ka täna kasutatakse sisekujunduses retrohõngu palju, mis omakorda näitab, kuidas ajaloolised suundumused mõjutavad praeguseid disainilahendusi, ühendades vana uuega, et luua midagi tõeliselt ainulaadset.
1960. aasta diivanid stiilid.
Fotod: Pinterest
1980. aasta diivani stiilid.
Fotod: Pinterest
1980.-2000. aastad: tehnoloogia areng ja üleminek mugavusele
Sellel ajastul hakkasid diivanid peegeldama koduse elu muutuvat dünaamikat ning kiireid muutusi tehnoloogias. Varasemate aastakümnete julged stiilid läksid vaikselt üle vaoshoitumatele kujundustele. Kuna kodud muutusid inimeste jaoks põgenemise paigaks välismaailma eest, muutusid diivanid suuremaks ja luksuslikumaks, keskenduses enim mugavusele. Sellel ajastul toimus märkimisväärne nihe ka funktsionaalsuse poole. Kasutusele võeti mööbel, mis teenis kodus mitut eesmärki ning peegeldas tarbijate mitmekülgsemat elustiili. Domineerima hakkasid neutraalsed toonid ning rõhk asetses rohkem kvaliteedil ja vastupidavusel. Minimalismi mõju hakkas juurduma 1990. aastate lõpus.
1980.-2000. ajastu diivani stiilid.
Fotod: Pinterest
Triibuline diivan oli hitt toode Eesti kaubanduses enne 2000 aastat. Müüdud sai nii sinist kui ka rohelist tooni.
Foto: Erakogu
2000. aastad ja tänapäev: minimalism ja keskkond
Alates 2000. aastast on diivanite disainis domineerinud puhtad jooned, minimalistlik esteetika ja kasvav pühendumus jätkusuutlikkusele. Moodsat diivanit iseloomustab selle voolujooneline vorm ja vaoshoitud värvipalett, mis sageli sulandub sujuvalt erinevate sisekujundus elementidega. Täna ei mõjuta diivanistiile ainult esteetilised tegurid, vaid tooteid välja töötades pühendutakse ka keskkonnasäästlikkusele. Materjalide valikul lähtutakse nende ökoloogilisest mõjust – eelistatakse taastuvaid ressursse ja keskkonnasõbralikke kangaid. Tehnoloogia areng on võimaldanud ka huvitavaid lahendusi, näiteks mooduldiivanid. Sellist diivanit saab kohandada vastavalt vajadustele ja ruumidele. Täna ei ole diivan lihtsalt mööbliese, vaid peegeldab isiklikku maitset, valikuvabadust ning kohandub inimese elustiiliga.
2004. – 2008. aastate diivani stiilid.
Fotod: Erakogu
Diivanid aastast 2004. Need Rave diivanikomplektid olid esindatud seriaalis “Kodu keset linna”.
Diivanid Rave Mööblis
Rave Mööbli ajalugu sai alguse 2002. aastal Lasnamäel väikese mööblipoena. Hiljem alustasime Eesti turul tegevust ka hulgimüüjana. Pood oli maaletooja Hiina kaupadele, mille põhiosa moodustasid diivanid. Ostsime mööblit sisse erinevatelt tootjatelt, et peegeldada laiemaid valdkondlikke trende. Sellel ajastul olid kõigi pilgud Euroopas ning oodati trendikaid ning värskemaid disaine. Põhivalikus oli Poola ja Bulgaaria mööbel.
Diivanite tootmist alustasime 2009. aastal. Sellel ajal oli teadlikkus mööblitootmise keskkonnamõjudest juba kõrgem. Selline nihe jätkusuutlikkuse suunas koos tehnoloogiliste edusammudega kõikides tootmisvaldkondades näitab, kuidas välistegurid mõjutavad disaini- ja tootmisotsuseid.
Disaini elutsükkel ehk mineviku taasavastamine
Disain liigub tõepoolest tsüklitena. Kusjuures paljud mineviku elemendid on taaskord populaarseks muutumas. Selline ringlus annab tunnistust teatud disainifilosoofiate ja esteetika ajatust veetlusest, mis jätkuvad olenemata ajast. Kaasaaegsete suunitlustega vintage stiilide taassünd tõstab esile tööstuse võimet kohaneda ja areneda, austades samal ajal ajaloolisi mõjutusi.
Diivani trende kujundavad tegurid
Selleks, et saada parem ülevaade tänastest disaini suunitlusest, vaatame üle, millised tegurid mõjutavad täna diivanite kujundamise ja ostuprotsessi.
- Sisekujunduse suundumused: praegune esteetika kaldub minimalismi poole, diivani kujunduses on puhtamad jooned ja neutraalsemad värvipaletid.
- Tarbija eelistused: elustiili muutudes muutuvad ka tarbijate nõudmised mööbli järele, mis peegeldaksid nende isiklikku stiili ja funktsionaalseid vajadusi. Perekonnad, kus on lemmikloomad või lapsed, on kanga suhtes väga valivad.
- Tehnoloogilised edusammud: uuendused materjalides ja tootmisprotsessides on võimaldanud luua vastupidavamaid, mugavamaid ja keskkonnasõbralikumaid kangaid. Kangakulumist on hakatud mõõtma tsüklitena, kasutadaes Martindale’i testi.
- Kultuurilised nihked: kasvav keskkonnateadlikkus ja nihked jätkusuutlikkuse suunas on oluliselt mõjutanud diivanite kujundamist ja tootmist.
- Majanduslikud tingimused: majanduslik ebakindlus suurendab sageli nõudlust taskukohase ja funktsionaalse mööbli järele, ajendades disainereid kaaluma kulutõhusust, tegemata järeleandmisi stiilis ja kvaliteedis.
Diivani stiilide areng on enamat kui esteetika muutus
See peegeldab sügavamaid muutusi ühiskonnas, alates kultuurilistest muutustest kuni tehnoloogiliste edusammude ja majanduslike tingimusteni. Kuna meie ise oleme nende muutuste tunnistajaks, jääb Rave Mööbli ülesandeks pakkuda tarbijale uuenduslikke ja funktsionaalseid disainilahendusi, mis lummavad tunnetust ja täiustavad erinevate majapidamiste vajadusi.