Search
Close this search box.

Diivani puhastamine – kuidas hooldada erinevaid kangatüüpe?

Diivani puhastamine_Rave

Diivan on kodus paik, kus veedetakse palju aega – nauditakse hommikukohvi, tehakse lauamänguõhtuid pere ja lastega ning ollakse filmide ja seriaalide lainel. Aja veetmisega käivad kaasas ka toidust põhjustatud plekid ning istumisest ja lamamisest tulenev diivani kulumine. Seega tuleb aeg-ajalt ette võtta diivani puhastamine, mis aitab hoida selle välimuse värskena pikki aastaid.

Üldiselt on soovitatav võtta diivanilt, olenemata kangast, tolmu kord nädalas. Selleks on hea kasutada tolmuimejat ja spetsiaalset kangale mõeldud otsikut. Nii hoiad ära diivani topiliseks muutumise, kuna eemaldad pisikesed tolmu- ja kangaosakesed.

Nüüd lähme veidi täpsemaks ning vaatame üle erinevate kangatüüpide hoolduse.

Naturaalse koostisega kangas

Naturaased materjalid on moes, aga kas need on mööblikatteks ka parim valik? Naturaalse kangaga diivani puhastamine on veidi trikiga. Naturaalsete kangaste puhastamisel tuleb silmas pidada, et lihtsalt pleki piirkonnast puhastades võib kangale jääda teise tooniga laik  see tähendab, et kaotab oma erksa värvi. Siinkohal on soovitatav pleki kohta puhastada võimalikult õrna käega ning puhastada terve istumis- või seljapadi. Nii on suurem võimalus, et keset diivanit ei jää heledam laik, vaid pestud piirkond sulandub ülejäänud diivaniga. 

Eriti ettevaatlik ole täisvillaste kangaste hooldamisel. Kui hakkad plekki eemaldama, siis kindlasti ära hõõru kangast lapi või tolmuimeja otsikuga! Täisvillane kangas läheb topiliseks ja kaotab oma atraktiivse, pehme välimuse.

Naturaalse ja -kunstkiu segu ehk sünteetiline kangas

Sünteetilise kanga puhul on oluline märkida, et plekk tuleks eemaldada võimalikult kiiresti. Esmalt tuleks suurem osa plekist eemaldada kas tolmuimeja või kuiva lapiga, et puhastamisel üleliigset toitu või vedelikku kanga sisse ei hõõruks. Seejärel tuleb võtta appi niiske lapp ja ringjate liigutustega pleki peal liikuda väljast sissepoole – nii ei lähe plekk suuremaks. Kui plekk juhtub olema rasvane, siis tuleks kasutada ka mõnda plekieemaldusvahendit, mis sobib tehiskangastele. Suuremad plekid nõuavad ka suuremaid jõudusid ehk diivani puhastamine tuleks teha kas tekstiilipesuriga või kasutada mõnda puhastusteenust. 

Pehme sametine kangas

Sametkangas kogub üldiselt palju tolmu. Kõige parem on sametist diivanilt tolmu koguda sametharjaga. See on olemas ka otsikuna, mida kinnitada oma tolmuimeja külge. Teine variant on kasutada tolmu eemaldamiseks niisket lappi, kuid siis tuleb liikuda piki karva suunas.

Mittekleepuvate ning rasvaste plekkide eemaldamiseks kasuta pehmet majapidamispaberit millega saab eemaldada esmalt vedeliku ja mustuse. Seejärel kasuta niisket lappi ja vajadusel leelisevaba seepi. Jätka toimingut kuni plekk on eemaldatud ning lase korralikult kuivada. 

Lisaks on sametile omane minna ajapikku laiguliseks. See juhtub pideva kasutamise tõttu ning karvad võivad hakata hoidma erisuundadesse. See on sametkanga eripära. Selleks, et muuta üldilme jälle ühtlaseks, aseta terveks ööks laigule õrnalt niiske lapp ning harja hommikul piki karva suunda, kui riie on veel niiske. Pärast seda ei tohiks diivanil istuda enne kui see on täielikult ära kuivanud.

Kui soovid kasutada müügilolevaid mööblihooldustooteid, siis tutvu kindlasti kasutamisjuhistega. Katseta alati väiksemal pinnal, mis ei jää nähtavale.

Nahast diivani puhastamine 

Nahk on üldiselt väga vastupidav materjal, mida on lihtne hooldada. Naha tüüpe on erinevaid, seega räägime läbi erinevad variandid. 

Täisnahk

Puhasta nahkmööbel 2 kuni 4 korda aastas sobiva nahapuhastusvahendiga. Peale puhastust, töötle nahka nahakaitsekreemiga, et kaitsta nahka mustuse eest ning taastada niiskustasakaal. Iganädalaselt saab tolmu puhastada mugavalt niiske lapiga.

Kunstnahk

Kunstnahka on kahte eri tüüpi – PVC (polüvinüülkloriid) või PU (polüuretaan) materjalist.

Esimest varianti puhasta regulaarselt tavalise külma veega niisutatud lapiga ning seejärel kuivata nahk niiskust imava lapiga koheselt. Nii väldid plekkide tekkimist. Teise variandina võib kasutada õrna kunstnaha puhastusvahendit. PVC materjalile võivad jätta püsivaid plekke nii sinised teksad kui ka viltpliiatsid. Seda tüüpi kunstnaha puhastamisel ei tohi kasta diivanit täielikult veega, aurutada ega kasutada keemilisi puhastusvahendeid.

PU materjalist valmistatud kunstnaha puhul on äärmiselt oluline eemalda plekid koheselt, sest see nahk on väga imav. Keerulisemate plekkide eemaldamiseks võib kasutada niisket lappi, valget äädikat või meigieemaldajat. Viimasega saab eemaldada pliiatsi ja markeri plekke. Toiduplekkide ehk lihtsamate plekkide eemaldamiseks võib kasutada neutraalse pH tasemega (pH 7) seepi. Ära plekke tugevalt hõõru, nii võid nahka rikkuda.

Kokkuvõttes on kõige lihtsam diivanit või voodit puhastada, kui kangad saab täielikult eemaldada. Seejärel on võimalus olenevalt kanga materjalist seda pesumasinas või keemilises puhastuses puhastada. Pesta oleks neid hea pooltühjas masinas ning õrnal pesurežiimil. Peale pesu tõmba katted mööblile tagasi veidi niiskena, et need läheks ilusti tagasi vormi. Enne mööbli kasutamist oota, et kangas täielikult ära kuivaks. Lisaks on alati, enne puhastuse alustamist, hea üle vaadata kanga hooldusjuhis.

Liitu meie uudiskirjaga

Kõik uudiskirjaga liitujad saavad ka ühekordse -10% sooduskoodi.

"*" indicates required fields